Dlaczego szkolenia on-line?

Udział w szkoleniach on-line to bez wątpienia moment, w którym skupić się powinniśmy na chłonięciu nowej wiedzy. Ważne jest to, aby odbywało się ono w sprzyjających warunkach. Dla jednego będzie to twarde krzesło, dla innych wygodna kanapa. Ale jakie są główne korzyści w udziale w szkoleniu on-line?

Bez wątpienia szkolenie on-line zwiększa bezpieczeństwo epidemiczne. Oczywiście minimalizuje to ryzyko kontaktu między pracownikami i osobami prowadzącymi szkolenia. Minimalizowanie kontaktów międzyludzkich to podstawa w powstrzymywaniu rozwoju epidemii – każdej 🙂

Osoby, które biorą udział w szkoleniach on-line mogą brać udział w nich w wygodnych dla siebie warunkach, które sprzyjają w nie tylko odbiorze, ale także w zapamiętaniu przekazywanych informacji. Bez wątpienia, przy zastosowaniu technik multimedialnych, wzrasta także zaangażowanie uczestników szkolenia. To znacznie zwiększa efektywność całego procesu.

Uczestnictwo w szkoleniach on-line to także możliwość większej indywidualizacji sposobów konsumpcji treści szkoleniowych. Często, podczas szkoleń stacjonarnych, proces uczenia ulega zakłóceniu poprzez np. zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w sali, nieodpowiednie ustawienie stolików czy zbyt twarde krzesła. Forma on-line niweluje tego typu problemy.

Aby wziąć udział w szkoleniu on-line nie musimy pokonywać setek kilometrów czy zmieniać nasze codzienne plany lub przyzwyczajenia. Szkolenie on-line to więc spora oszczędność. Jeszcze lepiej, gdy szkolenia są modułowe i odbywają się w modelu asynchronicznym. Oznacza to, że udział w szkoleniu możliwy jest o każdej porze dnia i nocy w wygodny dla uczestnika sposób. W przypadku pytań do prowadzącego – uczestnik przesyła je bezpośrednio do trenera i ten odpowiada w chwili, gdy sam ma taką techniczną możliwość.

Szkolenia on-line na platformie wiedzapraktyczna.pl to w głównej mierze szkolenia asynchroniczne. Dzięki podzieleniu treści szkolenia na łatwe w konsumpcji krótkie bloki tematyczne znacznie podwyższa przyswajalność treści przez uczestnika szkolenia. Szacuje się, że osoba dorosła jest w stanie maksymalnie skupić się przez 20 minut w ciągu godziny. Udział w szkoleniu możliwy jest więc bez utracenia możliwości realizowania codziennych zadań służbowych.

Dodatkowo taki sposób uczestniczenia w szkoleniu sprawia, że możemy brać w nim udział nawet jadąc do pracy, wracając z niej czy po prostu podróżując samochodem (lub stojąc w korkach).

Szkolenia on-line stają się nie tylko popularne ze względu na konieczność ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii, ale stają się popularne ze względu na oszczędności, jakie przynoszą firmom. Panuje jednak przekonanie wśród niektórych managerów, że tylko szkolenie stacjonarne jest efektywne, bo pozwala na kontrolowanie uczestników czy biorą udział w szkoleniu. Niestety to bardzo złe myślenie. Bo każdy z nas ma zupełnie inne sposoby na zdobywanie wiedzy samodzielnie. I nie powinniśmy wpływać na sposób uczenia się u innych. W tym tkwi sukces.

napisz komentarz